sobota, 3 grudnia 2011

Praca a ciąża – o czym trzeba pamiętać?

Wraz z pojawieniem się wieści o ciąży ogarnia Cię niewyobrażalna euforia, zwłaszcza, jeśli na świat ma przyjść Twoje pierwsze dziecko. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że musisz o siebie dbać, aby mogło rozwijać się prawidłowo. Czy to oznacza, że powinnaś rezygnować z pracy?Oczywiście, że nie, przynajmniej w jej pierwszych miesiącach, jeśli oczywiście wszystko przebiega prawidłowo. To, jak długo będziesz mogła w pracy zostać zależy głównie od jej charakteru, musisz jednak pamiętać, że dziecko jest najważniejsze, a Ciebie chroni prawo pracy. Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą na pogodzenie jednego i drugiego, wszak, jak to się powszechnie mówi - „ciąża nie choroba”.
Pierwszym krokiem, jaki będziesz musiała zrobić, gdy dowiesz się o ciąży będzie oczywiście przekazanie tej wiadomości pracodawcy. Wiąże się to zwykle z dużym stresem, zwłaszcza, jeśli okazuje się, iż ciąża „zdarzyła się” niedługo po tym, jak podpisałaś umowę na czas nieokreślony. Dodatkowe szarganie nerwów nie ma sensu – pracodawca doskonale zdawał sobie sprawę, gdy Cię przyjmował, że taka ewentualność może nastąpić. Co więcej, ciąża wcale nie oznacza, że zrezygnujesz z pracy w ogóle – po prostu część obowiązków przejmą Twoi koledzy, jeśli to oczywiście możliwe, a Ty będziesz pracowała trochę wolniej – oszczędzanie sił w czasie ciąży jest niezwykle ważne.
Stres nie jest dobrym towarzyszem ciąży. Szalejące hormony sprawią, że Twój nastrój będzie się zmieniał z minuty na minutę, a Ty będziesz pracowała na trochę wolniejszych obrotach. Nic nie szkodzi – ważne byś wykonywała swoją pracę dobrze. Jeśli pracujesz w biurze, kiedy to tylko możliwe rób sobie przerwy na rozprostowanie nóg. Długotrwała pozycja siedząca może doprowadzić do obrzęków nóg i bólów kręgosłupa. Nie pozwalaj, aby koledzy w pracy Cię wyręczali – ruch dobrze Ci zrobi, nawet, jeśli ograniczy się do wstania od biurka, żeby zanieść coś ważnego koledze naprzeciwko lub sięgnięcia po ważne dokumenty.
Pamiętaj, że podczas ośmiogodzinnej pracy masz prawo do półgodzinnej przerwy. Zjedz coś w tym czasie, jeśli to możliwe wyjdź na świeże powietrze. To bardzo ważne – dzięki temu po powrocie będzie Ci się pracowało bardziej komfortowo.
Zdrowie w ciąży jest ważne, dlatego szczególnie należy o nie dbać. Powiedzenie, o którym wspomnieliśmy wcześniej jest prawdą, jednak, jeśli lekarz zaleci Ci odpoczynek albo ograniczenie wykonywania obowiązków, to nie lekceważ tego. W dużej mierze to od Ciebie zależy, jak dziecko będzie się rozwijało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz